IP-PBX ÇÖZÜMLERİ


IP SANTRAL NEDİR ?

Ip (Internet Protocol) Pbx (Private Branch Exchange) şeklinde ifade edilen yeni nesil ses , görüntü ve faks gibi iletişim ihtiyaçlarını Ip protokolü üzerinden taşımaya ve yönetmeye yarayan yazılım tabanlı sistemlerin bütününe verilen isimdir.

IP SANTRAL SİSTEMLERİNİN AVANTAJLARI NELERDİR ?


SABİT NUMARA IP TELEFON NUMARASI ESNEKLİĞİ

İşletmenin büyüklüğüne göre kullandığı 5-10-20-100 veya daha fazla adetteki sabit Telekom Pbx hatlarına ihtiyaç duymadan tek bir sanal Ip telefon numarası kullanarak eş zamanlı sınırsız çağrı alınabilir. Kurumlar göçebe Ip numara satın alarak ya da hali hazırda kullandıkları pilot Telekom numaralarını ilgili bir servis sağlayıcıya numara değişmeden taşıyabilirler.


MEKANDAN BAĞIMSIZLIK

Mekandan bağımsız bir şekilde kullanıcılar akıllı cep telefonları , dizüstü bilgisayarlar , tablet bilgisayarlar gibi cihazlar üzerine kurulan yazılımlar sayesinde dünyanın herhangi bir yerindeyken bile santrallerine bağlanarak sanki ofisteymiş gibi çağrı alabilir ve yine ofis numaralarından herhangi bir numara ile görüşme yapabilirler.


TELEFON GÖRÜŞMELERİNDE %50'E VARAN TASARRUF

Ip santral sistemi kullanan şirketler Internet ses hizmeti sağlayan firmalardan satın aldıkları ses hizmetleri ile telefon görüşmelerinde çok ciddi oranlarda tasarruf sağlarlar. Gerek yurt içi Telekom ve Gsm operatörlerine doğru gerekse yurt dışına doğru yapılan tüm aramalarda ortalamada %40’a varan indirimlerle görüşme yapabilirler.


ÇOK ŞUBELİ İŞLETMELER İÇİN ŞUBELER ARASI ÜCRETSİZ GÖRÜŞME

Farklı şehir ya da ülkelerde şubeleri olan işletmeler bu lokasyonları arasında yaptıkları hiçbir görüşmeye ücret ödemezler. Sanki yan masadaki numarayı çeviriyormuş gibi İstanbul’daki bir kullanıcı masasındaki telefondan Ankara’daki yada İngiltere’deki başka bir kullanıcıyı arayarak ücretsiz görüşme yapabilir.


BİLGİSAYAR İÇİN AYRI TELEFON İÇİN AYRI KABLO SIKINTISI

Ip telefonlar analog telefonlar gibi farklı kablolama ihtiyacına gerek duymaz. Tamamen network tabanlı olduğu için kullanıcının masasına gelen tek bir network-data kablosu ile (Cat5,Cat6,Cat7) hem kullanıcı telefonu hem de bilgisayar için ihtiyaç duyulan data hattı çalıştırılmış olur.


Birden fazla ofis için tek santral

Standard telefon hatlarından gelen (PSTN) çağrıları desteklediği gibi internet üstünden gelen (VoIP) çağrıları da destekler. VoIP desteği ile İnternet'e bağlı uzak noktalardaki ofislerinizi tek bir santralden yönetip, ofisleriniz aranızda dahili hat üstünden ücretsiz görüşme yapmanızı sağlar.

Uygun maliyetli şehirlerarası ve milletlerarası görüşme

Sistemin VoIP desteği ile birlikte kullanıldığında uygun maliyetli şehirlerarası, miletlerarası görüşme olanağı da sağlar.

Şirketin dışında çalışabilme

Evlerinde veya müşterilerle beraber çalışan elemanlar kendi şirketlerinin santrallerine direk bağlı olarak çalışabilirler. Kendilerine gelen bir telefonu başka birine aktarabilirler, veya sesli mesaj sistemine uzaktan erişebilirler. Özet olarak ofislerinde oturdukları zaman mevcut olan tüm telefon hizmetlerine sahip olabilirler. Buna merkezi rehber sistemi, isimle arama, doğrudan dahili arama, yönetici / sekreter işlevleri ve daha bir çokları dahildir.

Çağrı Merkezi

Sistemler sınırsız sayıda iç hattı desteklediğinden dolayı çağrı merkezi olarak da kullanılabilir. Yöneticiler çağrı merkezindeki elemanların gerçek zamanlı olarak değişen çalışma durumunu izelyebilirler. Sadece bir mouse tıklaması ile gerçek veya geçmişe dönük zamanlaı raporları alabilecekleri, bütün çağrı merkezi parametrelerine erişip gereken değişiklikleri hızlı bir şekilde gerçekleştirebilecekleri bir ortam sunulabilir. Geçmişe yönelik ayrıntılı analiz ve kısa zaman içerisinde yorumlamayı sağlayan istatistiki raporların otomatik veya istenilen zaman doğrudan excel ortamına aktarılması mümkündür.

MASAÜSTÜ TELEFONSUZ GÖRÜŞME

Kullanıcılar için esnektir. Görüşme yapabilmek için muhakkak masaüstü bir telefona ihtiyaç duymaz. İşletmeler eğer arzu ederse kullanıcıları için masaüstü IP telefon satın almadan hali hazırda kullandıkları bilgisayarlarını bir kulaklık ve mikrofon yardımı ve ya cep telefonları ile ses/video görüşmeleri için telefon olarak kullanabilirler.


ENTEGRASYON

İşletmeler özelleştirilmiş yazılımlarını ip santral yazılımı ile haberleştirme imkanlarına sahiptir. Bu sayede yine işletmeye özel çok çeşitli çözümler üretilebilir. Crm ,Erp gibi özel kaynakları ve süreçleri yöneten yazılımlar santral yazılımına entegre edilerek kuruma özel projeler üretilebilir.


KOLAY YÖNETİM

İşletmelerde düşük bir bilgisayar bilgisine sahip kişiler bile Ip santral sistemini çok rahatlıkla yönetebilirler. Kullanıcı tanımlama , kullanıcı silme , görüşme raporları , ses kayıtları , otomatik karşılama (IVR) , yönlendirmeler gibi bir çok özellik herhangi bir bilgisayar üzerindeki browserlar (internet explorer , firefox , chrome vb.) aracılığı ile yapılabilmektedir.


KAPASİTE ARTIRIMI

Klasik santrallerdeki gibi ilave elektronik kartlara ihtiyaç duymaz. Yazılım tabanlı olduğu için abone artırımı ya da diğer istekler tamamen yazılım tabanlı olarak gerçekleştirilir.


ÇAĞRI MERKEZLERİ İÇİN ÖZEL ÇÖZÜMLER

Ip santral sistemleri inbound /outbound satış yapan ya da yoğun görüşme trafiğinin yönetilmesi gereken çağrı merkezleri için de bir çok kolaylığı beraberinde getirir.Karşılama gruplarından gelen çağrıları sıralandırmasına kadar bir çağrı merkezinin ihtiyaç duyabileceği her türlü profesyonel çözüm kolaylıkla işletmeye konumlandırılabilir.


FARKLI MARKALAR İÇİN FARKLI TELEFON NUMARALARI VE KARŞILAMA MESAJLARI

Birden fazla marka ile faaliyet gösteren grup şirketleri çoğu zaman bu markaların telefon numaraları ile karşılama mesajlarını ayırmak isterler. Klasik santral sistemlerinde bu istekler çoğu zaman ekstra donanımlarla yerine getirilebilmektedir. Ip santral sistemlerinde işletmeler çok basit bir şekilde tek santral sistemi ile birden fazla ve farklı şirket hatlarını yönetebilirler. Hatta bu numaralara gelen karşılama mesajları (IVR) ile politikalarını bile farklılaştırabilirler.


IP SANTRALLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

Sınırsız ses kayıt sistemi , Gelen /Giden tüm çağrıların raporlanması , Sesli mesaj sistemi , Otomatik çağrı karşılama , Tarih ve saat kıstaslı farklı anons ve karşılama mesajları, Konferans Sistemi , Dahili ve harici hatların istenen şartlarda farklı numaralara yönlendirilebilmesi , Türkçe web arabirim , Farklı fiziksel mekanlardan dahililerle görüşebilme ve ofisteymiş gibi dışarıyı arayabilme , Her kullanıcıya özel sesli posta sistemi , Bırıkılan sesli mesajların her kullanıcının e-posta adresine otomatik gönderilmesi , tarife zamanlama ile farklı zaman dilimlerinde farklı operatörlerden otomatik görüştürme , Cevapsız çağrıları takip edebilme , Takip etme özelliği ile dahili numarasına ulaşılamaması durumunda farklı numaraya yönlendirme , çalba grupları ile gelen çağrıların ilgili departmanlarda müsait olan kullanıcıya yönlendirilmesi , çağrı merkezlerine özel her türlü ihtiyaçlara cevap verebilme , Crm sistemleri ile tam entegrason , Analog hatlarla tam uyum , Isdn Bri/Pri tam uyum , Bekletmelerde işletmeye özel anons sistemi , Tam faks desteği , Canlı kanal izleme ve dinleme , Softphone yazılımlarla tam uyum , Analog telefonlarla kullanabilme özelliği.